Další sekce:

Skautské weby:

Nadřízené složky:

Náš okres Stránky skautského okresu Chomutov
naše středisko Stránky skautského střediska Český lev Chomutov

Další oddíly:

1. dívčí Stránky 1. dívčího oddílu střediska Český lev Chomutov
5. skautský Stránky 5. chlapeckého oddílu střediska Český lev Chomutov
Salamandři Chomutov Družina Salamandrů Chomutov

Akce střediska:

Dálkový pochod Dálkový pochod Krušnohorské šlápoty
Noční výsadek Noční výsadek chomutovských skautů
Betlémský autobus Betlémský autobus - Betlémské světlo v Chomutově a Jirkově
Silvestrovský výšlap Silvestrovský výšlap na Kočičák

Pomáhají nám:

Statutární město Chomutov
 
Naše činnost je realizována za finanční podpory statutárního města Chomutova
 

Jak vybírat spacák?

Spací pytel je jednou ze základních potřeb člověka, který vyrazí do přírody. Zároveň spací pytel limituje náročnost akce. Nemá cenu se pouštět do zimních akcí bez kvalitního spacáku – zdraví si še pamatuje. Ale je nutno přiznat, že bohužel – neexistuje univerzální spacák. Pro člověka aktivního celý rok je optimální vlastnit 3 spacáky. Jeden lehký letní cca 1 kg, jeden univerzální sezónní (cca 1,5 - 2 kg) a jeden speciálně zimní (cca nad 2 kg). Dá se obejít bez lehčího spacáku v létě, ale je zcela nemožné obejít se bez zimního spacáku v zimě.
Pro naše akce by bylo stačilo mít 2 spacáky - lehoučký, když spíme někde v budově, druhý spíše teplejší na spaní pod stanem - a hlavně na tábor, která leží v horách 600 metrů nad mořem a nškdy tam bývá dost zima. Ale samozřejmě vystačíme i s jedním spacákem - samozřejmě tím teplejším - vždyť se ve vedru z něj dá vylézt, nebo ho rozepnout.
Pokud byste ale přijali teorii 2 spacáků, můžete jako ten lehoučký koupit jakýkoliv typ, které zhusta nabízejí naše supermarkety kolem 300.- Kč. Bez ohledu na značku a kvalitu svému účelu poslouží.
 

Jak spací pytel hřeje?

Především je nutné zdůraznit, že spacák nehřeje ale izoluje! Jediné co v něm hřeje je naše tělo a na spacáku, jeho konstrukci, použitých materiálech a dalších okolních vlivech záleží, kolik tepla si v něm udržíme.
Abychom mohli spacáky nějak srovnávat, zavedl se jakýsi standard pro tepelnou izolaci převedený na venkovní teplotu, při které by spacák měl spáče ochránit před zimou. Problémem je, že u nás v ČR není žádná všeobecně rozšířená norma, takže se mnohdy údaje jednotlivých výrobců dosti výrazně liší. navíc jsou udané hodnoty pouze informativní a slouží k porovnání jednotlivých spacáků, protože při praktickém použití se teploty mohou dosti výrazně lišit díky jiné vlhkosti vzduchu, proudění, kvalitě izolační podložky, ale také subjektivním vnímáním jednotlivou osobou (zda je unavena, v plné kondici, s dostatkem tekutin apod.) a její hmotnosti. Důležité také je, zda se spáč před zalezením do spacáku nezapomněl převléct do suchého oblečení!
V ČR se běžně udávají tři údaje. První uvedená teplota je horní hranice tepelného komfortu a při její překročení se budete ve spacáku "vařit", většina spacáků se dá rozepnout a odvětrávat nebo se spacákem jen přikrýt, ovšem tato teplota nás při koupi zajímá až jako poslední, to proč spacák potřebujeme je, aby nás ochránil před zimou. A zde je na řadě druhá uváděná teplota dolní hranice tepelného komfortu – tedy teplota při které se oblečený člověk je ještě schopný se nerušeně vyspat. Platí za optimálních podmínek(!) a pokud teplota dále klesá a přibližuje se ke třetí teplotě – minimální, extrémní teplota, nastávají problémy – ta třetí teplota "extrémní" udává kdy nás spacák ochrání jen před poškozením organismu chladem např. omrzlinami, … Což znamená, že o spánku a natož nějakém pohodlí nemůže být ani řeč.
Nejdůležitější vlastnost spacího pytle je dána kvalitou izolační náplně, jejím množstvím a konstrukcí. Kritériem kvality náplně je schopnost zaujmout co největší objem neboli výšku spacího pytle v pomyslném řezu, pojmout tedy dostatečné množství vzduchu jako izolantu a zároveň zamezit jeho přílišné cirkulaci. Konstrukce a použité materiály mají za úkol co nejvíce zamezovat tepelným ztrátám.

Na co si dát při výběru spacáku pozor

Při výběru optimálního spacího pytle je třeba mít na paměti tzv. Trojúhelník nesplněných nadějí! Vrcholy tohoto trojúhelníku tvoří hmotnost (váha), izolační schopnost (teplo) a cena. Každý spací pytel je kompromis nezi těmito body. Můžete si pořídit levný a teplý spací pytel, ale bude vzhledem k použitým materiálům neskladný a těžký. Stejně tak levný a lehký nebude teplý či lehký a teplý rozhodně nebude vzhledem k použití špičkových materiálů levný.
A zcela určitě kupujte i malým dětem velikost spacáku pro dospělého. Na malém spacáku ušetříte možná tři stovky, za chvíli dítě odroste a budete kupovat nový.

Naše doporučení

Tolik tedy teorie - tu použijte, pokud budete kupovat spacák sami bez našeho doporučení.
My už asi od roku 1993 spolupracujeme s firmou Condor v Berouně, která nabízí řadu typů, možnost prodloužení, rozšíření i zmenšení včetně možnosti výběru barevnosti spacáku. Condory používá většina lidí v našem středisku a povětšinou jsou spokojeni. Domníváme se, že tyhle spacáky mají optimální poměr "cena/výkon". A jako nejvodnější typ doporučujeme buď CONDOR II. nebo CONDOR VI. - ale raději si vyberte sami.

Protože těchto spacáků je opravdu celá řada, odkážeme Vás na stránky jim věnované, abyste si v klidu vše prohlédli a případně vybrali. Pro objednávku stačí kontaktovat Boilera, i když se pytle vlastně šijí na zakázku, bývají obvykle hotové do týdne.

Odkaz na stránku spacáků