Další sekce:

Skautské weby:

Nadřízené složky:

Náš okres Stránky skautského okresu Chomutov
naše středisko Stránky skautského střediska Český lev Chomutov

Další oddíly:

1. dívčí Stránky 1. dívčího oddílu střediska Český lev Chomutov
5. skautský Stránky 5. chlapeckého oddílu střediska Český lev Chomutov
Salamandři Chomutov Družina Salamandrů Chomutov

Akce střediska:

Dálkový pochod Dálkový pochod Krušnohorské šlápoty
Noční výsadek Noční výsadek chomutovských skautů
Betlémský autobus Betlémský autobus - Betlémské světlo v Chomutově a Jirkově
Silvestrovský výšlap Silvestrovský výšlap na Kočičák

Pomáhají nám:

Statutární město Chomutov
 
Naše činnost je realizována za finanční podpory statutárního města Chomutova
 

Silvestrovský výšlap na Kočičák

Před akcí...

Pohled na silvestrovské ležení v překrásném zimním odpoledniJiž po osmé se sejdeme oslavit starý rok na Kočičáku!

Ani tato akce nebude nijak organizovaná. Účast je naprosto dobrovolná a pokud chcete přijít, musíte s rodiči - důvodem je opět účast všech vedoucích na organizaci výšlapu.
Ale pokud přijdete, budete se moci občerstvit ve vojenském hangáru třeba čajem nebo jiným horkým posilujícím nápojem, opéct si buřt na ohni, připít si se známými v přírodě nebo se jen tak kochat zimní přírodou. Buřty si můžete přinést vlastní, ale bude je možné zakoupit i na místě, k mání budou letos i utopence nebo chleba se sádlem a cibulí. Každý účastník ještě dostane pamětní lístek a pamětní razítko.
Samozřejmě bude otevřené a osvětlené i muzeum v bunkru, přístupné budou i okolní pevnůstky. Kdo bude mít zájem, může projít celou naučnou stezku kolem opevnění.
K Řopíku je ale nutné dojít mezi 10:00 a 15:00 hodinou – jen v tomto časovém rozmezí se tam budou dít věci výše popsané. Dojít můžete pěšky nebo na lyžích nebo sněžnicích (bude-li sníh), auta nechte určitě doma.

Doporučené trasy přístupu:
Od Povodí Ohře po žluté značce přes Sv. Annu k silnici na Blatno, odtud k Řopíku po červené.
Z Březenecké od převaděče po červené značce kolem Partyzánu k Řopíku
Z Jirkova po zelené značce směr Březenecká a dále stejně jako v předchozím případě.

Přijďte se za námi podívat – uděláte alespoň něco zdravého pro své tělo před silvestrovským hodokvasem – a pokud se vydaří i počasí, budete určitě nadšeni ze zimní přírody i dalekého rozhledu…
Pro rok 2016 je vyhlášena soutěž o největší tematicky zaměřenou silvestrovskou jednohubku. Téma, které má symbolizovat je skauting nebo vojenství.
Přinesené jednohubky se budou odkládat na určeném místě a ve 13:00 se sejde odborná porota a vyhodnotí vítěze, kterého odmění lahví šampaňského.
Teoreticky by vítězná jednohubka měla být největší objemově - tedy v násobku všech 3 rozměrů, ale je možné, že porota se dohodne jinak. Dále se možná uskuteční některé drobné soutěže přímo na místě, vše ale záleží na sněhové pokrývce, teplotě a počasí, proto je nebudeme blíže konkretizovat.

 

... a po akci

Zkoumák předvádí práci porotce u jednohubek (Foto Miroslav Rada - Chomutovský deník)Tak letos jsme se sešli na Kočičáku už poosmé. Předpověď počasí avizovala jasnou oblohu, Silvestr připadl na sobotu, takže nikomu nic nebránilo vyrazit ven do přírody. Na překážku bylo snad jen to, že Chomutov byl zakrytý inverzní poklicí, kdežto nahoře na Kočičáku bylo svěží jasné ráno s dohledem až někam k Mostu.

Poučení loňskou zkušeností se „snědeným krámem“ zajistili tentokrát organizátoři dostatek proviantu. A protože byl nepracovní den, rozšířil se i časový prostor akce –začalo se už v 10:00 a končilo odpoledne v 15 hodin.

Cíl byl letos poprvé umístěn ve velkém vojenském hangáru o velikosti 6x9 metrů – ten byl dokonce uvnitř elektricky osvětlen. V něm se tradičně rozdávaly pamětní listy, prodávaly nové placky výšlapu, chleba se sádlem a cibulí, grog, svařák, špekáčky k opečení a utopence. A stejně jako před rokem byla vyhlášena soutěž pro příchozí návštěvníky – soutěžilo se o největší tematicky zaměřenou silvestrovskou jednohubku. Téma, které měla symbolizovat, byl skauting či vojenství. O tuto soutěž měly již zpočátku zájem dva místní deníky, které sem vyslaly své redaktory.

Kousek od velkého stanu byla k vidění novinka našich spolupořadatelů – přátel z Muzea československého opevnění z let 1936-1938 "NA KOČIČÁKU", z.s. Tou byla dvojice válcových protileteckých pozorovatelen Dywidag (v originále Luftschutz – Splitterschutzzelle), které budovali Němci za II. světové války u velkých průmyslových podniků. Ostatně je vidět, že kolegové z muzea nelení – těch nových věcí, úprav a inovací tam byla celá řada – třeba nový přístřešek s posezením apod. Není divu – z jejich strany bylo řečeno, že tam jezdí jako „na chatu“.

Úplnou novinkou byl ale historicky první vážný pokus reálně spočítat návštěvníky. Prostor kolem řopíku byl částečně ohrazen páskou a návštěvníci byli informováni, aby prošli jedním ze čtyř vstupů, kde dostali lístek s číslem. Tyto lístky byly každou celou hodinu až do konce akce slosovány a výherce získal malou krabičku s několika upomínkovými předměty, vojenskými odznaky a malinkou lahvičkou griotky. Už první losování bylo bedlivě sledováno médii i diváky a zůstalo to tak až do konce. Asi zcela náhodou se stalo, že první vylosovaný lístek měl 46 – tedy stejné číslo jako 46. pěší polní pluk z Chomutova, který osádka řopíku představuje.
A výsledek sčítání? Naprosto nečekaný a rekordně nejvyšší počet návštěvníků – 402 lidí vážilo cestu do kopce a přišlo za námi! Ono jich nejspíš bylo o několik víc, sem tam někdo prošel i mimo vstupy.

Ve 13:00 se sešla tříčlenná porota u stolku, kde se mezitím shromáždila přibližně desítka soutěžních jednohubek. Hodnocení nebylo vůbec jednoduché, dlouhou chvíli trvalo, než se porotci shodli na verdiktu – a vítězem se stala Kamila Minaříková s krásně vybarvenou zmenšeninou bunkru lehkého opevnění vz. 37 – tedy řopíku. Za svoji snahu byla odměněna lahví šampaňského a poté byly jednohubky rozkrájeny a předloženy ke snězení.

Bunkr byl zase svátečně a trochu recesisticky ozdoben, nechybělo vlající čerstvě vyprané prádlo, kulomet v okopu a iluzi dokreslil příjezd štábního autobusu Praga V3S a ke konci i Jeep Willys. Atmosféra byla srdečně milá, lidé si vzájemně přáli hodně štěstí a celkově tam bylo velmi příjemně. I počasí se až na nějaké ty závany mlhy vcelku povedlo a leckdy nabídlo i zajímavé pohledy na sluncem ozářené a ojíněné stromy v okolí.
A jsme rádi, že se výšlap dostal do povědomí lidí z Chomutova, Jirkova i okolí. Zajímala se i média - Česká televize – Déčko, která v programu TAMTAM použila fotky z minulých ročníků (http://decko.ceskatelevize.cz/tamtam - z 31.12. cca v 16:55 minut), relace v Českém rozhlase a výše zmínění redaktoři z Chomutovského deníku a Blesku.

Akce byla realizována za finanční podpory statutárního města Chomutova.

Fotky z akce jsou na Rajčeti.